onursalhaber

YARDIM NAFAKASI


Bu makale 2018-03-14 11:15:40 eklenmiş ve 5275 kez görüntülenmiştir.
Avk. Köksal KÜTÜK

Yardım Nafakası Nedir, Alacaklısı ve Yükümlüsü Kimlerdir

İnsanlar toplum şeklinde yaşamaya başladıklarından beri, ihtiyaç içinde olan kimselere, toplumun diğer bireylerinin yardım etmesi bir ahlaki görev olarak görülmüştür. Bu yardım görevi özellikle hısım olan kimseler arasında daha da yoğun olarak görülmekteydi. Zamanla sosyal devlet anlayışının yerleşmesiyle, ihtiyacı olanlara yardım büyük ölçüde devlet tarafından yüklenmişse de, bu durum fertlerin birbirlerine yardım yükümüne son vermemiştir. Aile kavramının değişmesi sonucunda, yardımla yükümlü olan ve yardım isteminde bulunabilecek fertlerin sınırları oldukça daralmış, buna karşılık ahlaki borç olan bu yardım yükümlülüğü, bir kanuni kanuni borç haline dönüştürülmüştür. Aynı zamanda yardım yükümlülüğü bazı durumlar için özel olarak düzenlenmiştir. Örneğin karı kocanın karşılıklı yardım yükümlülüğü, anne ve babanın çocuklarına bakma yükümlülükleri, ( önceki yazılarımızda kaleme aldığımız) ayrı yaşama ve boşanma halinde eşlerin birbirlerine tedbir ya da yoksulluk nafakası, çocuklara da iştirak nafakası ödenmesi vs.

Yukarıda saydığımız tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakalarının dışında Türk Medeni Kanunu’nun 364 ila 366’ncı maddelerinde, birlikte yaşayıp yaşamamalarına bakılmaksızın, belirli derecedeki kan hısımlarının birbirlerine yardım etme yükümlülüğünü Nafaka Yükümlülüğü başlığı altında düzenlemiştir. Uygulamada bu nafakaya diğer nafakalardan ayırmak için amacına uygun olarak Yardım Nafakası denilmektedir.

Türk Medeni Kanunu ilgili maddesine göre nafaka yükümlüsü olanlar, üstsoy ve altsoy kan hısımları ile kardeşlerdir. Üstsoy kişinin annesi, babası, dedesi, anneannesi ve babaannesi şeklinde yukarı doğru giden hısımlarını kapsamaktadır. Altsoy ise kişinin oğlu, kızı ve torunları şeklinde aşağı doğru giden hısımlarını kapsamaktadır.  Üstsoy ve altsoy hısımlar hangi derecede olursa olsun yardım nafakası ödemekle yükümlüdürler. Büyük anne, şartları gerçekleşmişse, torununa nafaka ödemek zorunda olduğu gibi, bir kimsenin torunu da annesinin büyük annesine yardım nafakası ödeme yükümlülüğü altındadır.

Yardım nafakası talep edebilmenin şartı, herkes yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olmadır. Yoksulluğa düşme şartının bizzat yardım nafakası talep edende gerçekleşmesi gerekir. Bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yoksul olmaları, ona nafaka isteme hakkını vermez. Bu halde, yoksulluğa düşecek olan kişiler bizzat kendileri nafaka ödeme yükümlüsü olan hısımlarından yardım nafakası istemelidirler.

Yardım nafakası istenebilmesi için talep anında yoksulluğa düşmüş olmak şart değildir. Yardım edilmemesi halinde yoksulluğa düşme tehlikesinin bulunması yeterlidir.

 

 

Koca karısına, kadın da kocasına baba ve anne de çocuklarına bakmak zorunda oldukları için, ancak bunların yeterli olmadığı hallerde yardım nafakası istenebilmektedir. Örnek olarak kadın, acze düşüp bakım borcunu yerine getiremediği hallerde çocuklarında ya da diğer hısımlarında yardım nafakası isteyebilmektedir.

Nafaka isteyen kişinin iyi niyetli olması gerekir. Bunun anlamı, kendi ihtiyaçları karşılayacak imkanları bütün çabasına rağmen temin edememesidir. Çalışma gücü ve imkanı olan bir kişi, çalışmadığı için yoksulluğa düşmüşse gerekli çabayı göstermediği için yoksulluk nafakası isteyemez. Çalışma yönünden, erkek ve kız çocuklar arasında bir fark yoktur. Kız çocuğu sırf kız olduğu için çalışamayacağı iddiasıyla yardım nafakası talebinde bulunamaz.

Kural olarak yardım nafakası ihtiyacı olan bir kişi tarafından istenecekse de, eğer bu kişiye bir resmi ya da kamuya yararlı bir kurum bakmaktaysa, yardım nafakasını bu kurumlar da nafaka ödeme yükümlüsünden talep edebileceklerdir. 

 

Av. KÖKSAL KÜTÜK

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Onursalhaber Güncel Kocaeli,Gebze,Darıca,Çayırova, Haber Sitesi
sanalbasin.com yesidir
© Copyright 2017 Onursal Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hizmetleri haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GAZETE DAĞITIM BÖLGELERİMİZ
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA