onursalhaber

ROGER GARAUDY VE İSTANBUL BELEDİYESİ SEÇİMİ


Bu makale 2019-05-04 21:41:24 eklenmiş ve 1102 kez görüntülenmiştir.
Av. NECMİ ÖZEN

Prof. Roger Garaudy, Fransada uzun yıllar Marksist Araştırmalar ve İncelemeler Enstitüsü Müdürlüğü,  Fransız Komünist Partisi ve Fransız Sosyalist Partisi Genel Sekreterliği, milletvekilliği ve senatörlük yaptıktan sonra neredeyse yarım asırdan fazla süren bir araştırma akabinde,  1981 yılında Müslüman oldu.

           Prof. Garaudy  " Niçin Müslümanım" yazısında şunu ifade ediyor. "İslamı seçmek çağı seçmektir" diyor. Ona göre İslam, çağları arkasından sürükleyen bir dindir. Diğer dinler çağın arkasından sürüklendi. Kur-an indirildiği günden beri hep zamana hükmetti. Zaman yaşlandıkça o gençleşti. Bu çağlar üstü bir olaydır demiştir. Allah-u Teala da  Maide Suresinde " İşte bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak islamı beğendim" diyor.( Maide 5/3)  Bu ayetle, dinin tamamlandığı ve kıyamete kadar baki olduğu insanların bütün ihtiyaçlarına cevap vereceği ifade ediliyor. Garaudy de bu ayeti çok özlü ve net bir şekilde "islamı seçmek çağı seçmek" sözleriyle açıklıyor.

            Prof Garaudy  Le Monde gazetesinin birinci sayfasında yayınlanan ve büyük yankılar uyandıran  yazısında,  "İslam hayatımın  bütün sorularına cevap getiriyor" diyordu.

             Müslüman olmasaydı, Avrupada ve Batıda bilim tarihine altın harflerle adı yazılacaktı. Batının  yetiştirdiği en büyük filozoflardan biri olan Prof Garaudy, ben batıda, 30 yıldan fazla İslam medeniyetinin adını dahi  duymadan,  profesörlük yaptım diyor. Bu batının çifte standartını bizlere açıkça gösteriyor.

              Prof Garaudy İDEAL TOPLUMUN, tarihteki tek ve emsalsiz örneğinin Medinede kurulduğunu söylüyor. Ayrıca tek bir örnek azmıdır diye kendi kendine soruyor. Bunun cevabınıda şöyle veriyor. Hrıstiyanlıkta, Yahudilikte ve Sosyalizmde  o bir tek örnek bile yoktur diyor. İslam, insanı yaratılmışların en olgunu ve en şereflisi olarak kabul ederken onun asla sömürülemeyeceğini söylüyor. 

 

          Prof Garaudy, müslümanların batılılaşma eğilimini kesinlikle  anında bırakmalarını söylerken, bizim Fransadan  aldığımız, katı merkeziyetçi anlayıştan bahsederek  şikayetçi oluyor. 

            Ülkemizde bir yanda katı, merkeziyetçi yönetim anlayışı diğer yanda hızlı ve kontrolsüz göçlerle oluşan, metropollere, büyükşehirlere istif edilen insan kalabalıkları,  bu tablo anadoludan şehirlere akın eden insanlarımızın alıştığı kabullenebildiği bir tablo değildir. İstanbula Ankaraya Antalya ya ve diğer şehirlerimize yapılan dev yatırımlar, metrolar,  denizin  altından açılan tüneller, dev hava alanları, şehir hastaneleri artık insanlarımızı tatmin etmiyor.

              Bu seçimde,  metropolleri terkeden yüzbinlerce insan, köyündeki  muhtarı seçmek için köyüne gidiyor.  Istanbul da ve metropollerde mutluluğu arayan bu sebeple  köyündeki muhtarı İstanbulun seçilecek Büyükşehir Başkanından  daha çok düşünen  anadolu insanı  Pariste Marsilyada mutluluğu bulamayan, ebedi kurtuluşu ve ideal toplumu  arayan Prof.Garaudy  gibi arayış içindedir.

              Prof Garaudy  Medine-i Münevverede mutluluğu bulmuştur. Anadolu insanının yaşadığı her köyde her beldede, Müslümanların fıtratına uygun, şehir yönetim modeli olan  Medine-i Münevvereden mutlaka bazı kesitler vardır. Bu kesitler bizleri köylerimize ve diğer yerleşim alanlarına çekiyor.

              Bugün büyükşehirlerden akın akın Anadoluya gidenler daha önce hayatının bir kısımını bu yerleşim alanlarında geçiren insanlarımızdır. Bizim  çocuklarımız, bugün, köylerimizi, doğa harikası olan beldelerimizi, bilmiyorlar. Köylerimizdeki zenginliklerimizi,  asırlarca islam  kültürüyle yoğrularak ortaya çıkmış,  hatıralarımızla dolu kaybolmaya yüz tutmuş zengin kültürümüzü, bilmiyorlar. Bu sebeple onlara acıyorum. Onların gidecekleri köyleri, bizler gibi güzel hatıralari yok.

            Bugün metropollerde yaşayan insanlarımız, cenazelerinin  Anadoludaki köylerine Medine-i Münevverelerine defnedilmesini istiyorlar.

             Bizim, bütün belediye başkanlarımızın , siyasetçilerimizin ve belediye çalışanlarının görevi,  insanlığın aradığı ebedi mutluluk için beldelerimizde şehirlerimizde Prof. Garaudy'nin işaret ettiği, Medine- i Münevvereyi inşa etmektir.

               Fransa'nın  dünyaca meşhur , İlmi Araştırmalar Millî Merkezin' nde yönetici ve uzman Prof.Dr. Eva de Vitray- Meyerovitch'i müslüman olması nedeniyle  ölümünden sonra,(1999 yılında vefat etmiştir) vasiyeti sebebiyle, cenazesinin Paris deki mezarından alınarak, 2008 yılında,  Konya da Mevlana'nın yanına defnedilmesinin sebebide  aynıdır. Toplumumuzun, İnsanlarımızın taleplerini tam olarak anlayamazsak, daha uzun yıllar, muhtarlık  seçimleri  için İstanbuldan Ankaradan  köylerimize seçmen taşırız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Onursalhaber Güncel Kocaeli,Gebze,Darıca,Çayırova, Haber Sitesi
sanalbasin.com yesidir
© Copyright 2017 Onursal Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hizmetleri haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GAZETE DAĞITIM BÖLGELERİMİZ
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA