onursalhaber

MİLLİ PİYANGO MİLLİ Mİ ...MİLLİ PİYANGO KURUMUNUN İSMİNİN BAŞINDA YER ALAN MİLLİ KELİMESİNİ KALDIRARAK KÜLTÜR BAKANLIĞININ İSMİNİN BAŞINA TAŞIYALIM


Bu makale 2019-12-27 23:56:02 eklenmiş ve 668 kez görüntülenmiştir.
Av. NECMİ ÖZEN

 

                            Ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan PİYANGO İDARESİ KURUMUNUN isminin başına  Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra 5 TEMMUZ 1939 tarihinde kanun çıkarılarak  " Milli " ibaresi eklendi. Yıllık satılan şans oyunları ve piyango bileti sayısının  2 milyar 632 milyona ulaştığını, yıllık  kişi başına satılan şans oyunu ve bilet sayısının 30 kadar olduğunu  düşündüğümüzde  milli ifadesinin boşuna konulmadığını müşahade ediyoruz.

           Çocukluk yıllarımızda her aile reisinin en önemli görevlerinden biride yılbaşında  ailedeki   tüm fertlere en az bir tane milli piyango bileti almaktı. Yıl başı çekilişlerinde ülke genelinde heyecan adeta  doruğa çıkardı. 

                             Kurumlarımızdan Milli olan kurumlarımız, çok az sayıdadır. Bunlardan biriside Milli Eğitim Bakanlığıdır. Şüphesiz Milli Eğitim Bakanlığı en önemli bakanlığımızdır. Atatürk eğitime ve öğretmenlere çok önem vermiştir. Hatta bir defasında devlet başkanı olarak maaşı belirlenirken  kendisine sorulur.  O da maaş olarak öğretmen maaşını geçmeyecek kadar maaş bağlanması talimatını verir. Çünkü yeni Cumhuriyet için eğitim ve öğretmenler çok önemliydi. Bu sebeplede öğretmen ve öğrencilerin mensubu olduğu bakanlık MİLLİ bakanlık olmalıydı. Yine ülke savunması da çok önemliydi bu sebeple birde Milli Savunma Bakanlığımız vardı. Kurulduğu yıllarda o da milliydi ama sonraki yıllarda silahını dışardan alan, millilik vasfını ülkeyi 15 TEMMUZA sürükleyecek kadar kaybetmiş bir ordunun bakanlığı olarak gördük. Ama bugün bu bakanlığımız gurur verici gelişmelere imza atıyor. Milli duygularımızı şahlandırarak şanlı tarihimize yeni sayfalar açıyor.

                  Atatürk'ün vefatından sonra piyango idareside kanunla Milli yapıldı. Osmanlı imparatorluğunda  ilk defa levantenler ve gayri müslimler arasında piyango başlamıştır. İlk defa 1856 yılında Ermeni Katolik Kilisesi İstanbulda eşya ve para piyangosu düzenlemiştir.

                   1857 yılında piyango yasaklanmıştır. 1880 li yıllara gelindiğinde gayri müslimler arasında  piyango'nun yaygın olması sebebiyle Danıştay tarafından düzenleme yapılmış, sadece hayır amaçlı olanlara izin verilmiştir.

                      Zamanla piyangonun millileşmesinden sonra öyle reklamlar yapılmış ki  piyango sürekli olarak teşvik edilmiştir.  Bu reklâmlardan birkaçı şöyledir;     "Kafanı yormadan, küçük parmağını oynatmadan: Milyonlara kavuşmak için bir yılbaşı bileti al.” (Hürriyet, 13 Aralık 1964, s.6).

– “Minâre Boyu Para Bir Yılbaşı Biletiyle Cebindedir: Millî Piyango.”(Hürriyet, 17 Aralık 1959, s.4).

– “Seni Bu Dert Kafesinden Bir Yılbaşı Bileti Kurtarır: Millî Piyango.”(Hürriyet, 25 Aralık 1959, s.6).

– “Millî Piyango’nun Sunduğu Yılbaşı Biletini İstemem Deme!: Biletin Arkasında Seni Belki Büyük Bir Servet Bekliyor.” (Hürriyet, 28 Aralık

1964, şeklindeki reklamlarla milli piyango insanların umut ışığı hâline gelmiştir. Alınteriyle kazanmanın teşvik edilmesi gerekirken parmağını bile oynatmadan zengin olma kısa yoldan köşeyı dönme  ve  piyango teşvik  edilmiştir.

            Son yıllarda isminde MİLLİ ibaresi olmayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu , "şans faktörüne dayalı piyango, toto, loto, iddia,müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır" şeklinde fetva vermiştir. Ayrıca bu yolla kazanılan paralarla yapılan hayır işlerinin de hayır niteliğinde olamayacağına dair fetva vermiştir. İnançlarımıza  helal lokma kazanma anlayışımıza  ve kültürel değerlerimize  aykırı olan MİLLİ PİYANGO  anlayışı zengin tarih ve kültürel mirasımıza taban tabana zıttır.

                  Ülkemizde, Piyangonun millileştirilmesine verilen önem eğitimin millileştirilmesine verilmemiştir. Mahallelerimiz cadde ve sokaklarımız ganyan ve piyango bayileri ve piyango bileti satıcıları ile dolu, sokağa çıkan çocuk okuldan daha çok piyango bileti satıcılarını ve spor toto loto ve ganyan bayilerini ve bu bayiler önündeki kuyrukları görüyor.

               Milli kültür politikamız olmamıştır. Kültürü milli olmayan bir milletin eğitimide milli olmaz. Maalesef PİYANGO İDAREMİZİ  MILLILEŞTIRMEYİ BAŞARDIK  AMA EĞİTİMİMİZİ VE KÜLTÜR POLİTİKALARIMIZI millileştiremedik.

                        Millet olarak  yetkililere teklifimiz , MİLLİ  ibaresini  piyango kurumunun  başından  alıp Kültür Bakanlığımızın isminin  baş tarafına konulmasıdır. Millî kültür, bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan millî kültürdür. Son yıllarda kültür alanında önemli adımlar atılmış bunun semereleride görülmeye başlanmıştır. Bir Diriliş Ertuğrul filminin dahi Türkiyede ve Dünyada nasıl heyecana sebep olduğunu  gördük.

 Bu tadilat teklifimizin uygulanması ile  Kültür Bakanlığımızı da  kültürümüzüde millileştirmiş olacağız.       CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

Av.Necmi ÖZEN KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1.HUKUK MÜŞAVİRİ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Onursalhaber Güncel Kocaeli,Gebze,Darıca,Çayırova, Haber Sitesi
sanalbasin.com yesidir
© Copyright 2017 Onursal Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hizmetleri haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GAZETE DAĞITIM BÖLGELERİMİZ
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA